IR

Nemest plinti krūmos! 25

Latviešiem vairāk jāatceras savi sasniegumi, nevis neveiksmes
Naumovamarija_zanebitere-leta-media_large
Marija Naumova savulaik atnesa Latvijai uzvaru Eirovīzijā. Foto: Zane Bitere, LETA
Gunārs Nāgels 16.maijs 2017 10:44

Atkal Eirovīzija, atkal izgāšanās... Latvijas grupa ''Triana Park'' izrādījās nesekmīga jau pirmajā pusfinālā un neiekļuva finālā. ''Ja nav ko sūtīt, tad varbūt vajag kādu gadu arī izlaist," prātoja Raimonds Pauls. Zigmars Liepiņš toties raksta: ''Kamēr Latvijā nebūs producentu, kas spēs iedvesmot, virzīt, radīt, kuriem būs, piedodiet, ''poņa, čujs un ņuhs''* un varēs arī investēt, tikmēr nelolojiet cerības."

Ko darīt? Mest plinti krūmos?

Tāpat kā ar daudzām citām lietām, mēs bieži aizmirstam savus sasniegumus. Jā, - Latvija ir starp tām 26 valstīm, kuras bija līdz šim gadam uzvarējušas Eirovīzijas dziesmu konkursā. Mums to nodrošināja Marija Naumova 2002.gadā Tallinā. Interesanti, ka daudzi domā - ''Prāta vētra'' bija uzvarējusi Eirovīzijā, bet tā tomēr ieguva tikai trešo vietu 2000.gadā.

Jutīsim mazliet līdzi citām valstīm, kuras ir piedalījušās, bet līdz šim nekad nav uzvarējušas. Tādas ir veselas 25. Sekmīgākā valsts ir bijusi Īrija, bet tā tomēr šogad arī neiekļuva finālā, un vispār nav uzvarējusi pēdējos 20 gados.

Tātad esam pierādījuši, ka spējam. Ar to domu centīsimies iesaistīt producentu ar ''poņu''.

Sakāvniecība jeb defītisms (ar dažādiem pareizrakstības variantiem) bieži raksturo latviešu attieksmi grūta uzdevuma priekšā. ''Ko mēs varam - mēs maza valsts, mēs maza tauta." Toties realitāte rāda kaut ko citu - varam un spējam!

Sestdien, 13.maijā, jau sesto gadu svinējām Valsta valodas dienu. Akcijā ''Valoda uz trotuāra'' rakstījām savus iemīļotākos latviešu literatūras citātus ar krītiņu uz ietvēm. Cik daudzām valodām nav valsts valodas statuss nevienā zemē? Tādu ir tūkstošiem.

Latviešu periodikā vārdi ''sakāvniecība'' vai ''defītisms'' parādās ļoti reti, un dažās vārdnīcās to vispār nav. Tas ved pie filozofiska jautājuma. Vai mēs patiešām neticam, ka varam paspēt lielas lietas - izcīnīt savu valsti, nodrošināt savas valodas nākotni, uzcelt tautsaimniecību no Pasaules kara drupām un - pats galvenais - katru gadu maijā uzvarēt Eirovīzijā? Varbūt mēs vienkārši baidāmies atklāti runāt par savām spējām, lai nepiesauktu pašu nelabo?

Ja nepiedalās, tad nevar uzvarēt. Neatlaidība beidzot nesa augļus Portugālei. Kopš pirmās reizes, kad tā piedalījās Eirovīzijā 1964.gadā, labākais rezultāts bija 6.vieta. Taču šogad portugāļu dziedātājs uzvarēja. Galvenais - nemest plinti krūmos!

* Profesionālajā žargonā - izpratne, pareizā izjūta un intuīcija.

Gunārs Nāgels ir Austrālijas laikraksta ''Latvietis'' redaktors.

Ieteikt šo rakstu? Jā(1)

Populārākie viedokļi

dzeris49 It ká sakarígi cilvéki, uzsvars uz "it ká", jo neviens sakarígs cilvéks 'so no'zélojamo 'sovu ar no'zélojamiem dalíbniekiem, kuru meistarpíba ir tuvu nullei, skatíties nespétu, apsprie'z notikumu, kura mákslinieciská vértíba tiecas uz nulli.

Já, uzjautrinájat gan.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus 1 ATBILDE  ATBILDĒT  17.maijs 2017 09:52
Plus_opinionfzss beidzamajos gados publika pavilkusies uz sejas sarainību :DDD
 +1  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  18.maijs 2017 00:19
vilisupats Patīkami lasīt šādu rakstu.Parasti presē lasāmas gaudas un žēlabas par neizdevušos dzīvi un valsti,kas ir ūdens liešana uz mūsu galvenā ienaidnieka Krievijas propagandas dzirnām.Šodienas preses garu var izskaidrot ar semītu filozofiju,ka katrai varai vajag pretspēku(bībele,ebreju tautas vēsture 2007),kasiedveš tautā pesimismu,un ir kaitīgs.Visur vajag līdzsvaru.Jārunā gan par panākumiem,gan neveiksmēm
 +5  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  17.maijs 2017 15:30

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Citi viedokļi

Pensionari_edijspaalens-leta-second_compact
Nākamais raksts

Sapņi par bezrūpīgām vecumdienām (9)

Ko darīt, lai Latvijas pensionāri dzīvotu pārticīgi?