IR

Par Latvijas vēlēšanu sistēmas īpatnību

Viedokļi

aivarsk Lai netiktu atalgoti krītpapīra makulatūras izplatītāji, Photoshop mākslinieki, grigules ar neizprotamiem sponsoriem un citi individuālo reklāmu cienītāji.
____________________
Lai tie netiktu atalgoti, labāk nemaz neņemt tos sarakstus par pilnu.
 +6  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  22.septembris 2014 16:03
Plus_opinionOdo Saprātīgai izvēlei daudz vērtīgāki resursi par krītpapīru ir www.kandidatiuzdelnas... ar www.kandidatiuzdelnas... un www.closr.it/canvas/1...
(Pēdējais gan ir spilgts piemērs, kā _nevajag_ taisīt "infografikas". Lejuplādējams Excel/Calc fails ar automātisko filtru būtu bijis 100× ērtāks).
 0  Radius_box_plus Radius_box_minus 2 ATBILDES  ATBILDĒT  22.septembris 2014 16:23
Plus_opinionKalvis Apsītis Šeit redzamajām infografikām jau arī ir dažas dīvainības, kam būtu vajadzīgs pamatīgs skaidrojums. Teiksim, Vienotības un ZRP gūtie punkti ir attēloti uz "box and whiskers plot" jeb kastes un ūsu diagrammas (t.i. pa vidu ir gaiši zaļa/zila "kastīte", kurai iekšpusē atrodas abas vidējās ceturtdaļas; bet abās malās - "ūsas", uz kurām atrodas augšējā un apakšējā ceturtdaļa. Kastīti pa vidu pārstrīpo mediāna - t.i. pats vidējais kandidāts vai, kā Rainis teiktu, Vidusvīrs. Ja kandidātu ir pāra skaits, tad mediāna ir viduspunkts starp diviem vidējiem. Rīgai, starp citu, ir sarēķinātas visas diagrammas: bit.ly/1shCEH2 (SC); bit.ly/1v8vqCi (NA); bit.ly/1mpeuYG (ZZS).

Mazām partijām it kā ir vieglāk komunicēt tā, lai sarakstu līderi būtu stipri priekšā pārējiem (jo viņu ir maz). No otras puses, par lielām partijām tiek nodots vairāk balsu. Tādēļ izskatās, ka "I.K.S." jeb "Individuālo Kampaņu Stabilitāte" (attālums punktos=plusos-svītrojumos) no vidējā neievēlētā līdz pēdējam ievēlētajam varētu būt taisnīga metrika gan priekš lieliem, gan priekš maziem sarakstiem.

Par visu šo padomājot jau pēc raksta uzrakstīšanas, izskatījās tā: Kandidātu plusošanu/svītrošanu daudzi uztver kā balsošanu par personālijām (ja jau visiem kandidātiem konkrētajā sarakstā teorētiski ir tā pati ideoloģija). Bet faktiski - kandidātu plusošana/svītrošanai ideālā gadījumā vajadzētu atspoguļot nevis personālijas, bet vēlētāja vērtības (teiksim, varas pārstāvju rotāciju, neveiklus balsojumus/izteikumus, korupcijas riskus, (ne)profesionālu rīcību). Un ja vēlētāji, grozot sarakstu, atspoguļo savas vērtības, tad ir labākas izredzes, ka daudziem tās sakritīs un šādi vēlētāji un viņu vēstījumi tiks labāk sadzirdēti.
 +1  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  22.septembris 2014 17:04
Edgars Avotiņš kandidāti uz delnas var izmantot kā faktu avotu, bet vērtejumu es ieteiktu izdarīt pašiem, jo autoru vērtējums ir ļoti tendenciozs.
 +4  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 00:03
Edgars Avotiņš Zīgerista tipa partijām (kā ZRP, Sudraba utml) nekad nekādi skaidrie "signāli" nesanāks. Tur reāli 1-2 atpazīstami cilvēki un tālāk jau ir totāla lotereja.

ZRP gadījuma sanāca vēl "interesantāk", ka Olšeteina sešinieks veidoja savu privato kampaņu un talak uzmeta "savu" partiju. (nu labi - šaja gadījuma rezultāts varbūt pat pozitīvs) - bet princips ka tāds - briesmīgs.

Manuprāt - vajadzētu kautko darīt, lai piespiestu politiķus veidot partijas ar plašu biedru tīklu un veidot politiķiem normālu politisko karjeru un nepieļaut, ka kautkādi politiski nepieredzējuši iznireļi var tikt ministra postenī un tad nogurķoties tur vairākus gadus - kā Sprūdžs.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  23.septembris 2014 00:11
Plus_opinionKalvis Apsītis >>> Zīgerista tipa partijām (kā ZRP, Sudraba utml) nekad nekādi skaidrie "signāli" nesanāks.
========
Apgalvojumam jau ir arī otra puse - ja partija knapi pārvar 5% barjeru, tad no katra apgabala tiek ievēlēti 1-2 cilvēki. Un tik (ne)daudzus cilvēkus pat ar neveiksmīgu kampaņu var daudzmaz izcelt. Trakāk ir tad, ja partija ir kā Saskaņas Centrs - nav pirmo dienu politikā; bet runasvīru loks viņiem ļoti ierobežots, bet "tumšo zirdziņu", kas nav pat krievu presē daudz dzirdēti - daudz. Protams, ir jautājums - vai tiem kandidātiem, ko partijas reālie vadītāji noliek visredzamākajā plauktā (kuri ir pirmajās vietās; tiek sūtīti uz televīziju utml.) tiešām vajadzētu nonākt Saeimā :) Edmunds Sprūdžs, teiksim, Rīgā bija saraksta līderis pēc iegūtajiem punktiem; un aiz viņa bija Vjačeslavs Dombrovskis). Pārējo kandidātu punkti gan bija sabraukuši ļoti cieši kopā, kā tas zīmējumā redzams. Dažreiz jau vēlētājam veicas - teiksim, no šāda cieši kopā salipuša punktu daudzuma Saeimā tika ievēlēta juriste Inga Bite, kura pēc tam darīja interesantas lietas demogrāfijas labā.

Problēma jau nav tā, ka cilvēki ir slikti. Drīzāk jau viņi nonāk ne savā vietā. Edmunda Sprūdža dzīves aicinājums, visticamāk, ir tirgot grāmatvedības programmas - tieši to viņš darīja pirms došanās politikā un viņam labi sanāca. Roberts Ķīlis ir ekscentrisks augstskolas pasniedzējs. Problēmas sākās tad, kad viņi sāka vadīt VARAM vai Izglītības ministriju.

Pirmskara Latvijā jau arī tā darīja. Ir tāds Jāņa Čakstes izteikums (turpmāk citēts no 2009.g. grāmatas "Taisnība vienmēr uzvarēs"): "Austruma" literārā sapulcē [1926.gada - Red.] 15.februārī ierodas Valsts prezidents vecbiedrs Jānis Čakste. Savu apmeklējumu viņš bija jau agrāk apsolījis. Lai jauno biedru uzmanību piegrieztu nopietnākām lietām, prezidents runā par tematu "kompetences jautājums demokrātijā". Protokols atzīmējis apcerējuma dažas tēzes, kā: "katram amatam vajadzīgas zināšanas, nenormāli ir tas, ka katrs parlamenta loceklis uzskata sevi par spējīgu būt par ministru un valsts dzīves kārtotāju, pakāpeniska pacelšanās uz augstākiem amatiem garantē labāku lietu saprašanu un veikšanu, parlaments nekad nedrīkst jaukties administrācijā. Latvijā deputāts pa lielākai daļai maz izglītots, pēc Aristoteļa-Monteskjē principa tā varētu arī būt, tikai tiem vajadzētu aprobežoties ar kontroli."

Tiktāl Jānis Čakste. Tātad Saeimā ir bijusi un būs sava vieta iznireļiem (kaut arī labāk, ja tie ir daudzmaz saprātīgi un godīgi iznireļi - uz ko vēlētājam jāskatās līdzi). Bet ministriju vadībā gan šādiem iznireļiem nav vietas - viņiem jābūt paškritiskiem.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 00:39
Edgars Avotiņš Tieši tapēc es saku, ka nepieciešams, lai politiķi veido karjeru - ierindas biedrs, deputats pasvaldībā, deputats Saeimā, ministrs ...

Nevis totāli nepieredzējis uzreiz par ministru
2 gadus mācās, kas jadara
2 gadus nīkst, jo ir vīlies, ka revolucionārās metodes neiet cauri
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 11:32
Normunds Tieši tapēc es saku, ka nepieciešams, lai politiķi veido karjeru -
==============
Lai to izdarītu, ir jāpieņem likums, kas reglamentē partiju statūtus. Bet vai tad Vienotība būs gatava atteikties no partijas vadības ekskluzīvajām tiesībām lemt par tualetes papīra iepirkumu Kurzemes nodaļā?
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 14:42
Normunds Protams, izvēles brīvība ir laba lieta. Tomēr parasts vēlētājs nevar rīkoties kā personāla atlases firma, kura vāc ziņas par pretendentiem uz vakancēm un notur "darba intervijas".
===============
Kurus gribu ievēlēt, lieku +, pārējos svītroju, tādā veidā iegūstu saviem kandidātiem 2 punktu pārsvaru pār citiem. To pašu iesaku saviem tuviniekiem.
 +4  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 14:31
Normunds Šī iemesla dēļ vēlētājiem labāk izraudzīties noteiktus kritērijus, lai dotu skaidrāku vēstījumu par savām prioritātēm. Vai mūs apmierina vai neapmierina tie cilvēki, ko partijas ierakstījušas sarakstu galvgalī (teiksim, pirmās piecas vietas)? Vai visi viņi ir pelnīti līderi, vai arī kādi partijas sponsoriem pietuvināti cilvēki?
========================
Turot godā Čakstes atziņas, svītroju jebkurus uzņēmējus, valžu locekļus, plusus lieku sabiedriskajiem darbiniekiem un aktīvistiem, skolotājiem, sociālajiem darbiniekiem.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  23.septembris 2014 14:35
Plus_opinionnoyescancel Visnepatīkamāk šie balsu sadalījuma efekti izpaužas, kad Saeimā ievēlētās lokomotīves dodas izpildvarā un noliek deputāta mandātus. "Mīksto mandātu" ieguvēji būtībā nonāk Saeimā jau drīzāk nejaušības, ne likumsakarību dēļ.
 +1  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  25.septembris 2014 13:18

Pievienot savu viedokli

    Lai pievienotu viedokli ⎯

    vai

    Vēl par šo tēmu