IR

Profesijas

ēnas starp mums 0

ĒNU CILVĒKI
eenainis 4.novembris 2011 11:16

 

-          Labdien, sakāt lūdzu. Kā Jūs sauc?

-          Labdien, mani sauc Mārīte, es esmu programmu menedžeris.

-          Labdien, mani sauc Kārlis , es strādāju par tālbraucēju šoferi.

-          Labdien, mani sauc Kito un es strādāju par narkomānu, nē tā nebūs gluži pareizi teikts. Es gan strādāju, gan dzīvoju par narkomānu. Jo visa mana dzīve, gandrīz viss būtiskais ir saistīts ar narkotikām. Kur tās iegūt, kā tās iegūt. No rīta es vispirms iešauju devu un tad taisu brokastis. Faktiski tā deva arī ir manas brokastis. Mani neinteresē nekas cits kā tikai narkotikas. Narkotikām, protams vajag naudu. Tā nu man neatliek nekas cits kā zagt un šad un tad arī pašam pietirgot, kad iznāk. Bet tas ir bīstami, jo ļoti viegli var gadīties tā, ka pārdod tikai daļu preces, bet lielāko daļu izlieto pats. Sanāk ieberzties parādos, slēpties no cilvēkiem. Arī bēgt sanāk reizēm it īpaši no veikalu apsargiem, tos suņus es ienīstu gandrīz vēl vairāk par mentiem. Uzvilkuši savas smieklīgās uniformas iedomājas , ka ir valsts vara un, ka inkvizīcija nemaz nav atcelta.  Kaut gan ko viņi var zināt, ja strādā par apsargu veikalā, tad droši vien maksimums deviņas klases beiguši. Kaut gan, tas, protams, nav rādītājs, par tām klasēm, pazīstu daudzus cilvēkus, kam nav vidējās izglītības, taču intelekta un gudrības ziņā neatpaliek no lielā vairuma pirmo kursu studentiem un daži pat pārspēj. Īstenībā apsargi paši ir izspiedēji un kukuļu ņēmēji. Jo pēc procedūras noķerot zagli ir jāizsauc policija, taču tas reti tiek darīts. Visbiežāk liek samaksāt preces vērtību, kaut gan prece nav ne bojāta ne pazudusi. Ja nevar samaksāt uzreiz var maksājumu atlikt, ķīlā atstājot kādu personas dokumentu vai ko vērtīgu, ja noķertajam  kas tāds ir, ja nav nekā vērtīga var piezvanīt kādam lai atnes nepieciešamo naudu.. Un tikai , ja nevar savākt ne naudu, ne kā citādi piekukuļot apsargu, tikai tad tiek saukta policija. Tas tā, še tev , ja nevari maksāt lai tad tev ir lielākas ziepes. Un parasti tas ir par sīkumiem, kafijas paku kādu apģērba gabalu. Varbūt kāds teiks, nu jā , bet par nozagto pārdevējam jāmaksā. Ziniet esmu jaunībā strādājis daudzos veikalos, neatceros , ka kādā par ko tādu man būtu bijis jāmaksā. Tikai nepadomājiet, ka es attaisnoju zagšanu. Tas ir noziegums, par to pienākas sods, bet samērīgs sods. Taču skatoties uz atsevišķām tiesas prāvām mute paliek vaļā, vai gadījumā kāds tiesneša un prokurora vietā nav ielicis Hitleru un Staļinu!?

Man ir paveicies vienā ziņā, nav nācies sēdēt cietumā. Protams, policija mani ir ķērusi ne reizi vien, bet tiesāts esmu tikai vienreiz, un arī tad tiku sveikā cauri ar nosacītu sodu.

Tas nav viegli, strādāt un dzīvot par narkomānu. Droši vien daudzi domā, ka šie tik ķer kaifu un tik zog. Taču zagt ir grūti. Tas ir nenormāls un patstāvīgs stress, ne tikai zogot, bet arī pērkot un lietojot narkotikas. Katru vakaru tu ej gulēt un zini, ka rīt no rīta jau būs sūdīgi. Labi ir tikai tad ja ir sanācis atstāt uz nākamo rītu, lai uzreiz var piecelties un dabūt savu devu. Ar laiku un pieredzi tas arī iznāk, jo vienkārši savādāk nevar. Tu pamosties un neesi spējīgs neko izdarīt. Tāpēc reizēm rīta deva ir neatsverama. Tāpat menti var tevi vienkārši savākt uz ielas , pārbaudīt , ka esi lietojis un bez liekām runām cietumā iekšā, nedod dievs pie tevis atradīs kaut pavisam nelielu daudzumu kaifa, tad var gadīties, ka brīvību tik drīz nebaudīsi. Daudzus zinu tādus , kas sēž tikai par to, ka ir lietotāji, narkomāni - vienkārši slimi cilvēki, kuriem ir nepieciešama palīdzība, ārstēšana, nevis cietums, no kura viņi noteikti vairs neiznāks tādi cilvēki kādi kādreiz bijuši. Un ne jau pozitīvā nozīmē. Protams, pilnīgi nevainīgi jēriņi viņi nav, jo lielākai daļai ir bijusi darīšana ar policiju. Bet narkomānam, kurš nozadzis dažus drēbju gabalus iedot piecus gadus cietumā? Noteikti ir daudz tādu cilvēku, kuri teiks: ”Cietumā iekšā, tur viņus izmācīs!”. Mana atbilde šiem īpaši intelektuāli attīstītajiem ļaudīm būtu,  tad tik ņemam garīgi atpalikušos un metam cietumā iekšā, varbūt , ka šos cilvēkus arī cietums varētu izmācīt un viņi varētu kļūt par sabiedrībai noderīgiem locekļiem.

Ja esi nolēmis „kāpt” nost no heroīna, bet bez nekā noturēties nevar, tad, protams ir metadona programma. Tikai diemžēl mūsu narkologi neko citu nav izdomājuši kā vien to, ka lai iestātos šajā programmā (kas ir bezmaksas) tev katru dienu ir jāierodas pēc savas devas. Un nedod Dievs tu neieradīsies, uzreiz ir aizdomu gūzma un problēmu kaudze. Bet šis stulbums, ka jāierodas katru dienu, vienalga kur tu dzīvo, vai tev ir nauda transportam, nospļauties uz visu. Uz papīra ir rakstīts, ka jābūt un viss. Ir vēl viena alternatīva. Līdzīgi kā metadona programma arī šī ir heroīna aizvietojošā programma ar speciālām zālēm „suboxone”, kas nomāc to vislielāko tieksmi, bet pie viņām tāpat kā pie visiem opiātu produktiem rodas stipra pierašana. Šīs zāles izraksta ārsts narkologs uz nedēļu divām, vai kānu viņam ērtāk. Bet ir viens liels BET. Lai tikai iestātos šai programmā narkomānam ir jāsamaksā apmēram 250 lati!!! No kurienes lai narkomānam būtu tāda nauda!? Pilnīgs absurds. Ja nav tuvinieku, kas var palīdzēt, tad atliek vien metadons, kas dažu gadu laikā izžāvēs tevi kā rozīni. Un pat ja ir dabūta nauda lai iestātos programmā, zāles maksā 35 lati nedēļā. Un nelietot viņas nevar, atceraties ko teicu par pierašanu. Bez tam, protams, uz papīra ir rakstīts, ka obligāti ir jālieto un basta.

Ar šo visu gribu teikt ka Latvijas risinājumos ar narkomāniem un narkotikām kā tādām, ir viens liels caurums, kuru neviens neņemas salāpīt. Dažiem tas droši vien šķiet gana labs, tikai ne tiem , kas ir no šī cauruma atkarīgi. Jo salāpot šo caurumu, tiktu uzlabotas ne tikai daudzu cilvēku dzīves, kuri dažādu apstākļu dēļ šai caurumā ir iekļuvuši, bet noteikti, ja šīs palīdzības programmas būtu kaut nedaudz aicinošākas uz tām atsauktos vairāk narkomānu līdz ar to arī samazinot kriminālo situāciju valstī, it īpaši Rīgā, bet arī krietni patukšinot cietumus no tur esošiem cilvēkiem, kuriem tur nemaz nevajadzētu atrasties.

 

 

 

KITO

 

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)

Pievienot viedokli →

Rounded_image_box_gray

eenainis

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans

Categories Kategorijas Skatīt visas kategorijas →

Vēl par šo tēmu