IR

Politika

Degunradzīts vieglā formā 118

Dalījums labējos un kreisajos ir novecojis. Tai vietā cits politiķu dalījums – vieni uzskata, ka plašās masas vajag ar likumiem un aizliegumiem uzraudzīt, novērst no netiklības, un būs vien saujiņa to, kas paši no sevis spējīgi uz pašdisciplīnu un morālu rīcību. 
Kalvis Apsītis 27.novembris 2016 15:35

Pārfrazējot Konstantīna Pobedonosceva teicienu – “Latvija ir ledains tuksnesis, pa kuru klīst negants cilvēks”. Velti uzrunāt šo cilvēku ar smalkiem paņēmieniem, apelēt pie labās gribas un tuvākmīlestības. Viņš saprot tikai rupju spēku, aizliegumus, kaunināšanu un apsaukšanu.

Un ir savukārt politiķi, kuri, apzinoties visas cilvēka vājības, neuzskata, ka likumdevējam pirmkārt būtu jānodarbojas ar netikumīgiem skolotājiem, neprātīgiem dzimumšūnu donoriem vai citiem harmonijas apdraudētājiem. Ka aizliegumi, sodi, tūlītēja atlaišana no darba ir jāpataupa tikai izņēmuma situācijām. Ka pašnodarbinātie vai strādājošie uz nepilnu slodzi var būt likumpaklausīgi ļaudis, kas atraduši radošu veidu, kā kalpot sabiedrībai – nevis nodokļu blēži, kuru ieceres ir jāapcērt jau saknē. Ja tādus politiķus sapulcētu vienkop, varētu pat izveidot “Pieaugušo partiju” – partiju, kas izturētos pret vēlētājiem kā pieaugušajiem. Varbūt labi, ka viņi mazliet nesatiek un nepulcējas vienotā struktūrā, jo “Pieaugušo partijai” būtu droša atrašanās mazākumā. 

Franču dramaturgs Eižens Jonesku bija ebrejs, kurš pirms 2.pasaules kara dzīvoja Rumānijā. Par augošu neiecietību pret visādiem grēkāžiem, par cilvēku apvienošanos Erceņģeļa Mihaila kustībā viņam ir alegoriska luga “Degunradzis” (Rhinocéros, 1959.g.). Galvenais varonis ir izklaidīgs un nevīžīgs vietējās avīzes līdzstrādnieks Beranžē, kurš ar šausmām vēro, kā cilvēki viens pēc otra pārtop par degunradžiem. Teātra izrādē ir spēcīga aina, kur viņš, izmisis par to, ka ir palicis pasaulē vienīgais cilvēks, pats mēģina spoguļa priekšā pārvērsties par degunradzi. 

Trampa ievēlēšana ASV ir Latvijai būtu tikai pusbēda, salīdzinot ar izredzēm mums pašiem pārtapt par Trampa vēlētājiem. Nevis kariķētajiem “hillbilijiem”, kuri dzīvo kalnos, rok akmeņogles un tic visam, ko stāsta konservatīvajos rado šovos, bet tiem, kuri īstenībā pārsvarā balsoja par Trampu – piepilsētu iemītniekiem, kuru gada ienākumi ir no 50 līdz 100 tūkstošiem dolāru. Būdami pietiekami turīgi, labi informēti un adaptēti, viņi apzināti izvēlējās primitivizāciju – žogus, anti-musulmanismu un anti-meksikānismu.

Iedomāsimies, ka līdzīga tendence uzvar arī pie mums. Vai Latvijas sabiedrība un valsts to pārdzīvos? Degunradžu prieki reiz beidzas – arhaika un nemainīga tradīcija nerada resursus cilvēku dzīves uzlabošanai; vajadzīgs progress ar visu savu nesmukumu. Svarīgi, kas notiks pēc atlabšanas. Man arvien labāk patikuši pienākuma cilvēki, kuri visu uztver pamatīgi un nopietni, visur ierodas laikā un allaž ir skaidrā prātā. Tā piedien uzvesties pieaugušajiem. Tomēr, ja ir runa par kolektīvu muļķību, par pārtapšanu degunradžos, tad labāk būt drusku nevīžīgiem kā tas pats Beranžē. Tad dvēselē paliks kāds vienkāršošanas posta neskarts stūrītis un cilvēks sevi pilnībā nesalauzīs.

Amerikāņiem šai ziņā ir labas izredzes pārdzīvot 4 vai 8 gadus ar Trampu – nejēdzības federālajā līmenī maz iespaido ikdienas cilvēku pieredzi, kas atkarībā no štata, pašvaldības, pilsoniskās sabiedrības un citiem apstākļiem ir visai daudzveidīga. Amerikā valdošais empīrisma gars neļauj ilgi būt sajūsmā par kādu ideoloģisku shēmu, ja tā nedod praktisku rezultātu. Latvijā ar mūsu komunistiskā totalitārisma pagātni jābūt uzmanīgākiem. Ja nu kāds nevar iztikt bez balsošanas, teiksim, par Ivetu Griguli, tad vismaz ne tā, ka siekalas šķīst – lai morālās paģiras neturpnās nez cik ilgi. Latvijas tautas sīkstums un pašironija tad palīdzēs pārdzīvot mūsu pašu un līdzpilsoņu izvēles sekas.

Ieteikt šo rakstu? Jā(4)

Populārākie viedokļi

Andra Kalvi, mēs visi esam pieauguši cilvēki un saprotam, ka jebkurā sabiedrībā ir gan pašmotivēti cilvēki, kuri, jo vairāk brīvības viņiem dos, jo vērtīgāka kļūs viņu dzīve un darbi gan sev, gan sabiedrībai kopumā, un ir arī tādi, uz kuriem ''pātaga'' iedarbojas krietni labāk nekā ''burkāns''. Jautājums ir tikai viens:kā atdaklīt vienus no otriem. Man ir aizdomas, ka starp pašmotivētajiem, talantīgajiem, radošajiem, godprātīgajiem to, kuri atradīs savu īsto ceļu jebkurā, arī stingri reglamentētā iekārtā tomēr būs vairāk nekā starp ne sevišķi attīstītajiem, apdomīgajiem, apzinīgajiem - tādu, kuri spēs nenomaldīties, valdot totālai visatļautībai.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus 1 ATBILDE  ATBILDĒT  17.janvāris 2017 23:58
lno Apsīša kungam parādījies lielisks atbalstītājs Miervaldis:):):)
 +6  Radius_box_plus Radius_box_minus 1 ATBILDE  ATBILDĒT  30.novembris 2016 12:26
Andrejs Apsīša k-gs!
Nekādi nevaru ņemt nopietni Jūsu rakstu par jaunievēlēto ASV prezidentu.
Lai izteiktu tik kategoriskus spriedumus par Trampa elektorātu un baiļotos par šādu tendenču parādīšanos Latvijā, ieteiktu tomēr daudz nopietnāk iepazīties ar tēmu, par kuru rakstāt.
Jūsu izteiktie vērtējumi par ASV prezidenta vēlēšanām izskatās kā "kopīpeistoti" no Demokrātu partijas propagandas materiāliem.
Tāda tendenciozitāte Jums godu nedara.
Statistika attiecībā uz Trampa elektorātu absolūti nelīdzinās Jūsu pieminētajai. Varētu Jums ieteikt salīdzinoši (saku salīdzinoši tāpēc, ka neesmu amerikānis un tik ļoti padziļināti nepētu viņu problēmas) neitrālus statistikas avotus, taču, lai netiktu vainots angažētībā, uzticos Jums, ka pats bez mana "spiediena" spēsiet tādus internetā atrast.
Ja veltīsiet mazliet laika, internetā ir iespējams iepazīties arī ar informāciju par cilvēkiem (un viņu uzskatiem), kuri eventuāli veidos jauno prezidenta administrāciju.
Tad, iespējams, pārstāsiet baidīties no "briesmīgā" Trampa un pārstāsiet baidīt ar šo bubuli citus.
 +6  Radius_box_plus Radius_box_minus 23 ATBILDES  ATBILDĒT  29.novembris 2016 04:18

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Rounded_image_box_gray

Kalvis Apsītis

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans
"Mēs esam tie, kas sauli sirdī glabā..." (L.Paegle)

Categories Kategorijas Skatīt visas kategorijas →

Vēl par šo tēmu

Citi šī autora ieraksti Skatīt visus →