IR

Izglītība

Vai banku sektorā gaidāmi jauni satricinājumi?

21. gs iezīmē lielas pārmaiņas ne tikai ģeopolitikā, bet arī komunikācijā un finanšu sektorā. Attīstoties interneta tehnoloģijām kredītiestādes ir spiestas aizvien vairāk konkurēt ar privātiem aizdevējiem. Varētu domāt, ka rezultātā cenas samazinās, taču tā nebūt nav. Arī politiskā nestabilitāte, piemēram, aizliegums darbā atrasties Latvijas bankas prezidentam neveicina banku sektora nostiprināšanos un rezultātā tas pamazām zaudē pozīcijas aktīvākiem tirgus spēlētājiem.
limburgero 27.aprīlis 2018 13:48

Novērojumi liecina, ka, neskatoties uz sīvo konkurenci, nebanku sektorā bankas savas procentu likmes būtiski nesamazina. Viens no iemesliem šādai cenu līmeņa noturībai, protams, ir tas, ka mazajiem aizdevējiem procentu likmes tradicionāli ir bijušas augstākā līmenī un arī šobrīd šī tendence ir palikusi nemainīga.  Mājaslapā Krediti Online, ka liela daļa mikro aizdevēju jaunajiem klientiem ļauj aizņemties ar atlaidēm. Vairumā gadījumu tā ir atlaide komisijas maksai simts procentu apmērā, bet ne vienmēr. Daļa aizdevēju piedāvā arī cita veida atlaides un ir būtiski saprast, kurš no piedāvājumiem ir lētāks. Daļēji šo problēmu palīdz atrisināt GPL salīdzināšana, taču šis indikators nav izmantojams vienmēr. Papildus ir jāvērtē citi faktori un jāvērtē, piemēram, bardzība par līguma noteikumu neievērošanu.

Arī aplūkojot plašākas tendences pasaules praksē, mēs varam redzēt, ka citur situācija ir līdzīga. Piemēram, Lietuvā radītāis, bet ASV bāzētais Revolut jau tagad ir iemantojis vairāk kā 2 miljonus klientu un to skaits turpina pieaugt. Atņemot klientus tradicionāliem finanšu sektora spēlētājiem, tas pamazām kļūst spēcīgāks par mazajām komercbankām. Ņemot vērā, ka šādas inovācijas attīstas, nevis pakāpeniski, bet eksponenciāli, varam prognozēt, ka tuvāko 20 gadu laikā daļa no kredītiestādēm būs spiestas atteikties no privātpersonu apkalpošanas.

Juridisko personu segmentā paŗmaiņas nav tik grandiozas, taču arī tur pamazām sāk iespiesties privātie aizdevēji. Galvenais iemesls lēnākai virzībai, protams, ir lielāks nepieciešamo finanšu līdzekļu apjoms, taču ne tikai tas. Uzticība un pārbaudītas vērtības uzņēmējdarbībā spēlē daudz nozīmīgāku lomu nekā privātpersonu apkalpošanā, jo uzņēmēji ir gudrāki un uz spēles liek krietni vairāk nekā online kredīta izvēli. Kopējais attīstības virziens tomēr liecina, ka arī šajā vektorā kredītiestādes zaudēs savu varenību un būs spiestas piekāpties mazajiem tirgus spēlētajiem. Plašāk par finanšu sektora attīstību 21. gs lasiet blogā un, ja rodas kādi jautājumi, nekautrējieties jautāt. Šobrīd galvenais spēks slēpjas tieši informācijā un ir būtiski kā to izlietot pareizi.

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)
Rounded_image_box_gray

limburgero

Ieteikt:
Share-twitter Share-draugiem Share-facebook Add-rss-trans

Categories Kategorijas Skatīt visas kategorijas →

Vēl par šo tēmu