IR

Bērnu pilsonība nepareizu formulējumu slazdā 74

Termini automātisks - neautomātisks ir nepiemēroti un pat maldinoši nepilsoņu bērnu pilsonības kontekstā.
Pase-media_large
Nepilsoņa pase. Foto: Edijs Pālens, LETA
Lolita Čigāne 13.septembris 2017 12:00

Latvijā dzimušu nepilsoņu vai bezvalstnieku bērniem pienākas Latvijas pilsonība bez jebkādu papildus kritēriju izpildes. Sarunā ar Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļas par bērnu reģistrāciju atbildīgo darbinieci izgājām soli pa solim procedūrai, kā Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā. Viens vecāks ierodas ar bērna dzimšanas fakta apliecinājumu, darbinieks lūdz personu apliecinošu dokumentu, secina, ka vecāks ir Latvijas nepilsonis, un mutiski jautā, vai vecāks piekrīt, ka bērns tiek reģistrēts kā Latvijas Republikas pilsonis. Kad saņemta atbilde "jā", bērns iedzīvotāju reģistrā tiek reģistrēts kā Latvijas pilsonis un tam tiek piešķirts personas kods. Šādu kārtību nosaka 2013. gadā grozītais Pilsonības likums.

Tātad, Latvijas nepilsoņiem dzimušiem bērniem Latvijas Republikas pilsonība pienākas un tiek piešķirta pēc viena vecāka mutiski pausta "jā" bērna reģistrēšanas brīdī.

Problēma, kas ir iezīmējusies ar esošo regulējumu, ir tāda, ka vecākam, esot dzimtsarakstu nodaļā, ir tiesības teikt arī "nē" un tad bērns tiek reģistrēts kā nepilsonis vai gadījumos, ja viens bērna vecāks ir nepilsonis, bet otrs - citas valsts pilsonis - šī bērna Latvijas pilsonības statusā reģistrācijas kārtība netiek piemērota. 

Tas nozīmē, ka lai gan nepilsoņa statuss pēc Latvijas valstiskuma atjaunošanas tika noteikts kā pagaidu statuss, mūsu valstī joprojām vecāku "nē" gadījumā vai nepilsoņa un citas valsts pilsoņa savienības gadījumā bērnam var piešķirt nepilsoņa statusu. 

Lielākā daļa vecāku, kas uz dzimtsarakstu nodaļas darbinieka jautājumu saka "nē", to skaidro ar to, ka šāds statuss atvieglojot ceļošanu - neesot nepieciešamības pēc Baltkrievijas un Krievijas vīzām, ceļojot uz šīm valstīm. 

Ir skaidrs, ka vecāku ērtība nedrīkst būt iemesls bērna palikšanai neskaidrā, pagaidu, nepilsoņa statusā. Pašlaik Latvijā vecumā līdz 18 gadiem ir 6107 nepilsoņi, 2016. gadā "nepilsoņa" statuss tika piešķirts 54 bērniem.

Lai labotu esošo situāciju, nav jāveic grozījumi Pilsonības likumā vai esošajā Latvijas pilsonības piešķiršanas kārtībā. Viss, kas jāparedz, ir tas, ka statuss "nepilsonis" vairs nevar tikt piešķirts - vecākam jāizvēlas - vai nu reģistrēt savu bērnu kā Latvijas pilsoni vai uzsākt ceļu uz citas pilsonības iegūšanu savam bērnam.

Autore ir Saeimas deputāte, "Kustība Par!"

Ieteikt šo rakstu? Jā(2)

Populārākie viedokļi

Plus_opinionEbenemezers tad tas tikai apliecina , ka vējons ir vējgrābslis , kurš viņam šito ideju pameta? tad jalabo likums , nekādu jautājumu uzdošana, tikai kājau agrāk minēju , nekādu krievu skolu ar valsts finansējumu
 +12  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  13.septembris 2017 13:30
rinķī apkārt "Par" uzticīgi seko savu priekšteču - komunistu un nacistu ideoloģiskajai vērtību skalai - vecāku viedoklis ir traucējošs, tādēļ tāds institūts kā ģimene ir jānovājina, tās ietekme uz bērnu ir jāmazina tik, cik vien tas ir iespējams.


"... Gan nacisti, gan komunisti centās izraut bērnu no ģimenes, lai varētu viņu indoktrinēt. Diemžēl arī tagad notiek masveida uzbrukumi ģimenei, tiek ierobežotas vecāku tiesības, dažās valstīs ar likumu noteikts, ka vecāki nedrīkst pretoties, ja bērniem skolā māca priekšmetus, ko viņi uzskata par amorāliem..."

www.la.lv/par-atlauto...
 +8  Radius_box_plus Radius_box_minus 2 ATBILDES  ATBILDĒT  13.septembris 2017 12:39
mikelisegle Te ir jautājums, kam bērna pilsonības lietā vajadzētu būt gala vārdam - valstij, vai vecākiem?
Ir cilvēki, kas par katru cenu grib panākt, lai valsts var uzspiest pilsonību pretēji vecāku gribai. Ius sanguini, kam ir pieskaitāma arī Latvijas pilsonības sistēma, neparedz no dzimtbūšanas mantoto ius soli - ja esi dzimis uz tā dzimtkunga zemes, tad tu bez jebkādām iebildēm piederi zemes īpašniekam.
 +7  Radius_box_plus Radius_box_minus 7 ATBILDES  ATBILDĒT  14.septembris 2017 07:08

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Citi viedokļi

Money-2696228_1920-second_compact
Nākamais raksts

Straujais algu kāpums apdraud eksporta izaugsmi (3)

Bažas rada darba tirgus uzsilšana un straujā algu izaugsme