IR

Pārdomas pirms dzimšanas 1

Izrādē Ciniķi režisoru Vladislavu Nastavševu nodarbina terors un Krievija
Zane Radzobe, žurnāla Ir teātra kritiķe 7.jūnijs 2017 15:17

Anatolijs Marienhofs, kura romānu Ciniķi Jaunajā Rīgas teātrī iestudējis režisors Vladislavs Nastavševs, nav plaši pazīstams klasiķis. Viņa nozīme krievu literatūrā ir specifiska, un 1928. gadā Berlīnē pirmizdotie Ciniķi rāda, kāpēc - kā modernisma romāns darbs ir pārlieku reālistisks, bet tieši tik reālistisks, lai padomju Krievijā to drukāt būtu neiespējami un lai to kāri tvertu trimda un vēlāko laiku disidenti. Ciniķu darbība risinās Maskavā no 1918. līdz 1924. gadam, un to veido galvenā varoņa Vladimira piezīmes, kurās viņš fiksējis pārdomas par privāto dzīvi, sadzīves ainiņas, apziņā ielauzušos ziņu fragmentus par laikmetu - revolūciju, teroru, bailēm, absurdu, badu... Un autors var cik uziet taisnoties, ka tā domā viņa tēli, ne viņš pats. Ir apstākļi, kuros patiesību var teikt, tikai rēķinoties ar sekām.

  • Sveiciens!
    Lai tālāk lasītu šo rakstu, Jums jābūt drukātā vai elektroniskā žurnāla Ir abonentam.
    Abonentus laipni lūdzam ienākt.
    Ja vēl neesat Ir abonents, aicinām abonēt. Abonējot elektronisko žurnālu neatkarīgi no abonementa garuma, saņemsiet piekļuvi rakstam nekavējoši.

Populārākie viedokļi

Plus_opinionSaulespuķe Nekā personīga, bet es aizvien biežāk sliecos domāt, ka nav mazsvarīgs skatītāja uztveres faktors. Manā gadījumā (nākamā izrāde pēc pirmizrādes) bija gan noskaņa, atmosfēra, fascinējošas attiecības, domas dziļums un tēlu būtība. Un arī tie, kas vēlāk skatījās saīsināto variantu, bija gandarīti.
 +2  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  8.jūnijs 2017 08:47

Pievienot viedokli →

Šonedēļ žurnālā