IR

Obama atvadu runā aicina amerikāņus aizstāvēt demokrātiju un nepieļaut diskrimināciju 19

Viņa atvadu vārdus tautai un pasaulei klātienē klausījās aptuveni 18 000 cilvēku.
Rtr_17991643-media_large
ASV prezidents Baraks Obama, sakot pēdējo runu amatā. Foto: Johnatan Ernst, REUTERS/LETA.
11.janvāris 2017 14:41

ASV prezidents Baraks Obama emocionālā atvadu runā otrdien aicinājis amerikāņus aizstāvēt demokrātiju, brīdinot, ka tā tiek apdraudēta ikreiz, kad tiek uztverta par pašsaprotamu, ziņo aģentūra LETA.

Obama prezidenta amatā tika ievēlēts 2008. gadā un Baltajā namā pavadījis divus pilnvaru termiņus. Viņš ir pirmais melnādainas prezidents ASV. 

Obama aicināja amerikāņus aizstāvēt ASV vērtības un noraidīt diskrimināciju.

Atšķirībā no priekštečiem, Obama savu atvadu runu neteica Vašingtonā, bet Čikāgā, kur dzīvoja ilgus ilgus gadus pirms pārcelšanās uz galvaspilsētu.

Viņa atvadu vārdus tautai un pasaulei klātienē klausījās aptuveni 18 000 cilvēku.

Aizejošais Baltā nama saimnieks savu priekšvēlēšanu saukli "Jā, mēs varam" ("Yes we can") atvadu runā pārveidoja par "Jā, mēs izdarījām" ("Yes we did"), uzskaitot savas prezidentūras sasniegumus, sākot no Irānas un pasaules lielvaru kodolvienošanās un beidzot ar ASV veselības aprūpes sistēmas reformu.

Liela daļas Obamas runas bija veltīta viņa atbalstītāju uzmundrināšanai pēc demokrātu kandidātes Hilarijas Klintones zaudējuma prezidenta vēlēšanās, kurās triumfēja republikānis Donalds Tramps.

Demokrāti ir arī zaudējuši vairākumu abās Kongresa palātās. Obama uzsvēra, ka visiem amerikāņiem, neskatoties uz partejisko piederību, būtu jāpalīdz atjaunot ASV demokrātiskās institūcijas.

"Ticība saprātam un uzņēmībai, tiesību stādīšanai pāri spēkam" ļāva ASV pretoties rasismam un tirānijai Lielās depresijas laikā un kopā ar citām demokrātijām izveidot pēc Otrā pasaules kara pastāvošo kārību, norādīja Obama. Tomēr tagad šī kārtība tiek apstrīdēta, atzina Obama. "Pirmkārt, to dara fanātiķi, kas sakās runājam islāma vārdā; pēdējā laikā arī autokrāti ārvalstu galvaspilsētās, kuri uzskata brīvo tirgu, atvēru demokrātiju un pilsonisko sabiedrību par draudu savai varai. Briesmas, ko tie rada mūsu demokrātijai, ir daudz tālejošākas nekā automašīnā paslēpta bumba vai raķete," brīdināja prezidents. Obama atvadu runā arī pateicās saviem atbalstītājiem, līdzgaitniekiem un ģimenei, sevišķi sievai Mišelai, kuru viņš nodēvēja par savu labāko draugu.

"Tu uzņēmies lomu, ko nelūdzi, un padarīji par savu ar laipnību un rakstura stingrību un stilu un labu humoru. (..) Tu esi likusi man lepoties. Tu esi likusi valstij lepoties," sacīja Obama.

Pēc aiziešanas no Baltā nama Obama dosies pelnītās brīvdienās.

Obama ir solījis gludu varas nodošanu Trampam, kurš prezidenta amatā stāsies 20. janvarī, bet nav taupījis kritiskus vārdus topošajam Baltā nama saimniekam.

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)

Populārākie viedokļi

skaidrais Tiem, kas te runā ar pilnu muti, nevajadzētu aizmirst kad un kādos apstākļos Obama saņēma valsti.
 +9  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  11.janvāris 2017 17:35
Plus_opinionJ.Biotops Vai tik Obamas paša darbība nav novedusi Ameriku tik tālu, ka demokrātija tagad ir jāaizstāv?
 -6  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  11.janvāris 2017 17:00
west Ops ! Klusie mīnusu bakstītāji atkal ātri saskrējuši ! :)
Rociņas vēl nav notirpušas un dūša slikta nepaliek ?
 -5  Radius_box_plus Radius_box_minus 4 ATBILDES  ATBILDĒT  11.janvāris 2017 20:25

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →