IR

Nocirst galvu kontrabandas Hidrai 3

Starptautiskā organizētā noziedzība grauj Eiropu pamatos
Begli_pireja_epa-media_large
Sīriešu bēgļu nometne Grieķijas Pirejas ostā. Kāda vecmāmiņa auklē mazbērnus. Foto: EPA/LETA
Rihards Kols 16.marts 2016 07:00

Eiropas migrācijas krīze izgaismojusi daudzas nepatīkamas patiesības par mūsdienu politisko un ekonomisko realitāti un pieļautajām pagātnes kļūdām Eiropā. Blakus dažādu vērtību, pārprastā politkorektuma, pat ideoloģisko uzstādījumu sadursmei migrācijas krīze iedvesusi jaunu dzīvību organizētās noziedzības biznesā - cilvēku kontrabanda un nelegālā pārvietošana Eiropā tagad ir multimiljardu industrija, kuras peļņa jau pārsniedz ienesīgā narkotirgus ieņēmumu apmērus.

Un tā ir tikai viena daļa no milzīgā starptautiskās organizētās noziedzības tīkla, kas izvērsis savu darbību Eiropā. Migrācijas krīzes radītā nestabilitāte un haoss ļauj kriminālajiem sindikātiem palielināt savus "apgriezienus", dzenot arvien dziļākas saknes Eiropā un tās valstu iekšienē.

Pēc Eiropas Savienības (ES) tiesībaizsardzības aģentūras Eiropola aprēķiniem, aptuveni 90% no pagājušajā gadā Eiropu sasniegušajiem 1,1 miljona migrantu vismaz vienā no migrācijas posmiem ir izmantojuši cilvēku kontrabandistu pakalpojumus. Cilvēku kontrabanda patlaban ir visstraujāk augošā starptautiskās organizētās noziedzības "nozare" Eiropā - aplēses liecina, ka pagājušajā gadā ieņēmumi no cilvēku kontrabandas sasnieguši aptuveni 6 miljardus eiro. Paredzams, ka, migrācijas krīzei turpinoties, šo grupējumu peļņa, visdrīzāk, dubultosies vai pat trīskāršosies.

Cilvēktirdzniecība un kontrabanda ir darbietilpīgs process, un kriminālie sindikāti aktīvi rekrutē arvien vairāk "darbinieku", lai spētu nodrošināt šos pakalpojumus. Pagājušā gada laikā vien uz aizdomu pamata par cilvēku kontrabandu Eiropols aizturējis ap 30 000 cilvēku, Latvijā pērn aizturēti 87, taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa - kā Eiropas iekšienē, tā arī Sīrijā un Ziemeļāfrikā turpina darboties desmitiem tūkstošu kontrabandistu.

Nav zināms, cik lielā mērā šajā rūpalā iesaistījušās valstu amatpersonas - robežsardze un muita, taču ir skaidrs, ka nelegālās migrācijas ceļi (kas ir tie paši ceļi, pa kuriem Eiropā tiek iepludinātas narkotikas) nespētu tik efektīvi un netraucēti funkcionēt bez tiesībsargākošo institūciju un robežsardzes "atbalsta". Tas ir bīstams signāls, jo liecina par tiesiskuma degradāciju Eiropā.

Šie nav vienīgie signāli. Nelegālā nodarbinātība sastāda 18% no ES IKP, caur ES finanšu sektoru tiek īstenotas arvien jaunas naudas atmazgāšanas shēmas. Tādas valstis kā Itālija un Grieķija jau gadiem ilgi pirms migrācijas krīzes sākuma nelegālās imigrācijas jomā ir īstenojušas "pievērto acu politiku", ļaujot Eiropā ieplūst simtiem tūkstošu nedokumentētu imigrantu. Ir acīmredzami, ka tagad ES saskaras ar ļoti nopietnu problēmu, kas, sistemātiski un nopietni nerisināta, turpinās graut Eiropas demokrātiskās sistēmas pamatprincipus un sabiedrības uzticību tai.

Nebūs nekādas jēgas no ārējo robežu aizsardzības pastiprināšanas, dažādu centru un institūciju izveides vai NATO patruļām Vidusjūrā, ja mēs nespēsim nodrošināt tiesiskumu un likumību ES iekšienē. Eiropa ir pieteikusi karu terorismam, taču ir jāatceras, ka cilvēktirdzniecība un kontrabanda ierindojas līdzās citiem "starptautiskajiem" noziegumiem - naudas atmazgāšanai, kibernoziegumiem, ieroču un narkotiku kontrabandai -, kas ir neizbēgami sasaistīti ar starptautiskajiem teroristu tīkliem. Eiropai steidzami jāpiesaka karš arī organizētajai noziedzībai.

Lai pastiprinātu cīņu pret nelegālo imigrantu kontrabandistiem, Eiropola iekšienē izveidots Eiropas Migrantu kontrabandas centrs, paplašinātas Eiropas robežsardzes - "Frontex" - darbības Eiropā; Vidusjūrā jau vairāk kā mēnesi patrulē arī NATO spēki ar mērķi pārraut kontrabandistu tīklus, taču diemžēl šīs aktivitātes nav nesušas ievērojamus rezultātus - 2016. gada pirmajos trīs mēnešos no Turcijas Grieķijā ieradušies vairāk kā 132 000 migrantu. Mums jādara, jāspēj paveikt vairāk.

Jāpalielina Eiropola kapacitāte un pilnvaras; un Eiropas Migrantu kontrabandas centram pilnvērtīgi jāīsteno savs galvenais uzdevums - jāstiprina ES dalībvalstu drošības un tiesībsargājošo dienestu sadarbība un informācijas apmaiņa. Gan ES dalībvalstīm, gan arī kandidātu un kaimiņvalstīm būtu jāpārskata savas likumdošanas un regulējumi, nosakot pietiekami smagus kriminālsodus par organizētu noziedzīgo darbību - Turcijā, piemēram, patlaban tiek virzīti likuma grozījumi, kas cilvēku kontrabandas noziegumus pielīdzina terorismam.

Kā atzinis Latvijas ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, arī mūsu valstī esošā sodu sistēma neattur kontrabandistus un pat amatpersonas no iesaistes cilvēku kontrabandā. Lai palielinātu Eiropola un citu drošības dienestu kapacitāti cīņā ar organizēto noziedzību, visa "peļņa", kas gūta, pārraujot šos noziedzības tīklus, var tikt pārvirzīta uz šo institūciju finansējuma palielināšanu un stiprināšanu. Mēs nevaram turpināt tikai tvarstīt robežpārkāpējus, tādā veidā cīnoties tikai ar sekām - līdzīgi kā nocērtot galvu Hidrai, pārraujot vienu tīklu, divi jauni uzrodas tā vietā. Ir jācērt saknē.

Migrācijas krīze ir izgaismojusi organizētās noziedzības postošo ietekmi, ekspluatējot lētticīgus un izmisušus cilvēkus un iedragājot uzticību leģitīmajām valstu struktūrām un, kopumā, visai Eiropas demokrātiskajai sistēmai. Starptautiskās organizētās noziedzības apkarošana būtu jāskata kā prioritāte, jo tā neizbēgami noved pie ļoti nopietnām problēmām sistēmā. Nelegāli iegūtā nauda plūst cauri legālajiem finanšu sektoriem, plaukst korupcija.. Un, kur ir korupcija, tur drīz var izzust arī pati demokrātija.

Autors ir 12. Saeimas deputāts, Nacionālā apvienība

 

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)

Populārākie viedokļi

lno Biznesa loģika prasa izslēgt tukšgaitu un transportu noslogot abos virzienos - uz Eiropu migrantus uz Āfriku, Āziju mīlas verdzenes un citus upurus:)
 -1  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  16.marts 2016 09:54
valdemir Liekulis! Kur jūsu šaika dabū naudu?
 -3  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  16.marts 2016 11:31
Plus_opinionSkaisle Es domāju,ka migrācijas krīze ir tikai vēl viens ES sabrukuma signāls.
Es joprojām ar savu prātu nespēju saprast - kā tas ir bijis iespējams , ka Grieķijas parādi ir 300 miljardi.
Kā tas ir iespējams, ka mēs maksājam nodokļus, lai tiktu nodrošināta - mūsu - pilsoņu drošība, nacionālā suverenitāte utt. , bet prastiem barbariem šīs robežas ir iespējams šķērsot bez pistolēm, bez tankiem un raķetēm.
Kā tas ir iespējams, ka visās ES valodās tiek stāstīts, ka bandīti cilvēktirdzniecībā pelna miljardus, bet veiklajiem turkiem citi miljardi ir jāmaksā - mums.

Neticu, nu neticu es ne naciķu NA, ne ES.
Valdis Dombrovskis nesen paziņoja, ka ES strukturālas reformas neesot vajadzīgas. Tātad - Briseles ierēdņi jūtas droši un pārliecināti, kas notiek "uz zemēm" viņiem - pie kājas.

Starp citu, tikko lasīju - Dūklavs saka lai piensaimnieki uz Briseles atbalstu necerot.

Cik tad nu mums vispār bija tā lauksaimniecība - to tad arī piebeigs un mūsu lauki paliks pavisam tukši
 -3  Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  16.marts 2016 10:10

Pievienot viedokli →

Citi viedokļi

Lestene_2_krafts-second_compact
Nākamais raksts

Joprojām neērtais 16. marts (72)

Konfrontācija izzudīs tad, kad arī Latvijas sabiedrība 8. maijā pieminēs visus Otrā pasaules kara upurus, bet 9. maijā svinēs Eiropas dienu