IR

Vai pēdējā diena neskaitās? 4

Iedzīvotāju deklarēšanās pārtraukšana 30.decembrī rada aizdomas nevis par tehnisku brāķi, bet apzinātu rīcību, lai nepieļautu deklarēšanos un iekasētu Rīgas budžetā pēc iespējas lielāku naudu
Burovs_palens-media_large
Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. Foto: Edijs Pālens, LETA
Valdis Gavars 18.janvāris 2016 12:47

Vairāk nekā trīssimt Rīgas iedzīvotājiem Jaungada sagaidīšanas priekus aptumšoja septiņas reizes lielākais nekustamā īpašuma nodoklis par dzīvokli, kurš šogad būs jāsamaksā. Tas būs kārtīgs trīsciparu skaitlis, kas krietni paplucinās personisko vai ģimenes budžetu. Iemesls esot tikai un vienīgi tehnisks - 30. decembrī plkst. 14 pārstāja darboties elektroniskās deklarēšanās vietne internetā, bet atsāka darbu tikai 2. janvāra pēcpusdienā.

Cilvēki, kuri vēlējās piedeklarēties Rīgā un vēl to nebija paspējuši izdarīt, palika ar garu degunu. Tas nozīmē, ka liela daļa dzīvokļu īpašnieku - NĪN maksātāju - februārī saņems daudz lielāku rēķinu.

Kādēļ tik ilgi tika atlikta deklarēšanās, kādēļ bija jāgaida pēdējā diena? Ir pamatots šis jautājums, tomēr, ja reiz iedzīvotājiem bija tiesības deklarēties līdz gada beigām, tam bija jābūt iespējamam. Nekur nav teikts, ka pēdējā diena neskaitās. Līdzībās varētu teikt - tad jau arī pārtikas derīguma termiņš nebeidzas uz iepakojuma redzamajā datumā, bet dienu iepriekš, jo pēdējā diena taču neskaitās. Ja automašīnas tehniskā apskate ir līdz 30. decembrim, tad sodīt var jau 29. decembrī, jo pēdējā diena taču neskaitās.

Arī Iedzīvotāju reģistrācijas nodaļas pārstāvji uzskata, ka sakarā ar jaunajiem noteikumiem varēja būt vienošanās ar PMLP par pakalpojuma nodrošināšanu līdz 2016. gada 1. janvārim. Klātienē nodaļas pārstāvji deklarēšanās iespēju ir nodrošinājuši līdz decembra pēdējās darba dienas darba laika beigām.

Lielākā daļa no vairāk nekā trīssimt Rīgas iedzīvotājiem vēlējās deklarēties Rīgā, vai nu savā vai citam piederošā īpašumā, ko dažādu, bieži personisku apsvērumu dēļ vēl nebija izdarījuši. Citi vēlējās mainīt deklarēšanās adresi Rīgas ietvaros. Ja jau deklarēšanās kavēšana nenozīmētu lielu maksājumu pieaugumu, tad vēl varētu paciesties, bet tagad vairs nekā. 2. janvārī veikta piedeklarēšanās Rīgā ir novēlota, lai šogad nemaksātu lielo NĪN.

Cita veida sūdzības saņemtas no cilvēkiem, kuru īpašuma adreses maiņu Rīgas būvvalde izsludināja 2015. gada 22. decembrī, bet iedzīvotāji līdz gada beigām nepaspēja piedeklarēties jaunajās adresēs, tātad būs jāmaksā lielais NĪN. Daļa iedzīvotāju nevarēja deklarēt elektroniski dzīvesvietu, jo adrese nebija Adrešu reģistrā, kaut lēmums par adreses piešķiršanu bija pieņemts. Tas varēja būt iemesls deklarēšanas atlikšanai uz pēdējo brīdi.

Šie gadījumi rada aizdomas nevis par vienkāršu tehnisku brāķi, bet apzinātu rīcību, lai nepieļautu deklarēšanos un iekasētu Rīgas budžetā pēc iespējas lielāku naudu. Esmu nosūtījis vēstuli Rīgas domes priekšsēdētājam, aicinot rast iespēju risināt šo jautājumu un nākt pretī tiem iedzīvotājiem, kuri objektīvu iemeslu dēļ nevarēja piedeklarēties elektroniski.

Autors ir Rīgas domes deputāts, Vienotība

 

Ieteikt šo rakstu? Jā(1)

Populārākie viedokļi

Edgars Avotiņš Elektronisko deklarēšanos nenodrošina Rīga, bet gan Iekšlietu ministrija.
Tā ir daļa no Iedzīvotāju reģistra funkcionalitātes (p.s. Kādreiz esmu pielicis tur savu roku, tāpēc zinu kas tas ir)
Radius_box_plus Radius_box_minus 2 ATBILDES  ATBILDĒT  18.janvāris 2016 14:06
sniega_roze Nu bet tad jau ir skaidrs tiesiskās paļāvības principa un sabiedrības informēšanas pārkāpums, nerunājot par to, ka infas nebija ne no Rīgas Domes, ne par bēgļiem vaimanājošajiem un Paulu gavilējošajiem žurnālistiem. RD mājas lapas infa noteikti nav tā, kas tiek lasīta, bet vēstuļu nebija. tagad kad par to veidzot sāk runār būtu tikai normāli noteikt RD par pienākumu informēt visu šo it kā tukšo dzīvokļu NĪN maksātājus, jo septiņas reizes lielāko rēķinu taču viltīgās rokas pratīs izrakstīt. Runa ir par 15 % Rīgas NI...
Radius_box_plus Radius_box_minus  ATBILDĒT  19.janvāris 2016 22:40

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →

Citi viedokļi

Kelne_afp-second_compact
Nākamais raksts

Pazaudētā solidaritāte (76)

Vai solidaritāte pret saviem iedzīvotājiem aizmirsta pārprastas tolerances dēļ?