IR

Palielinās degvielas akcīzi un atcels sociālā nodokļa «griestus» 36

Degvielas akcīze kāps par 1-3 eirocentiem litrā; uzņēmēji pārmet lēmuma nesaskanošanu
Nauda_eiro_kasparskrafts_f64-media_large
Foto: Kaspars Krafts, F64
18.augusts 2015 21:46

Valdošās koalīcijas partijas otrdien, 18.augusta, vakarā diskusijā par 2016.gada budžeta projektu vienojās palielināt akcīzes nodokli degvielai un atcelt sociālā nodokļa ''griestus" lielajām algām, ziņo Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv. Akcīzi dīzeļdegvielai plānots palielināt par 1 eirocentu litrā, benzīnam un gāzei - par 3 eirocentiem litrā.

Plānots atcelt sociālā nodokļa ''griestus". Pašlaik nav jāmaksā algas sociālās iemaksas no summas, kas ir virs 4000 eiro mēnesī. Koalīcijas vienošanās paredz, ka sociālās iemaksas būs jāmaksā no visas algas, taču konkrēta darbinieka sociālajai apdrošināšanai, no kuras aprēķina sociālos pabalstu un pensijas, aizies iemaksas vien līdz 4000 eiro. Pārējā samaksātā summa būs ''solidaritātes sociālais nodoklis" un nonāks kopējā sociālajā budžetā.

Uzņēmēji jau norādījuši, ka šādas pārmaiņas bija iepriekš jāsaskaņo ar sociālajiem partneriem, jo īpaši darba devējiem un ražotājiem.

Iepriekš lēsts, ka nodokļu griestu atcelšana ļautu papildus iekasēt aptuveni 40 miljonus eiro, bet akcīzes nodokļa kāpums budžetā ienestu līdz 20 miljoniem eiro. Vēl 50 miljonus varētu atrast ministrijās, kam tēriņi jāsamazina par 3%. Lai samazinātu budžeta izdevumus, valdība arī plānoja atlikt nākamā gada lielākos investīciju projektus. No šīm divām un vēl citām pozīcijām kopumā nākamā gada budžetu plānots papildināt par 120 miljoniem eiro.

FM bāzes finansējums paredz 7,54 miljardu tēriņus, pieļaujot līdz 1,3% deficītu. Jauno politisko iniciatīvu šajā summā nav. Nākamā gada budžetā plānota iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsme 3% apmērā, 2% inflācija un 1% budžeta deficīts no IKP. Kā prioritātes nākamā gada valsts budžetā noteiktas iekšējā drošība, ārējā drošība, izglītība un veselības aprūpe.

Pie papildu 68,5 miljoniem eiro tiks Aizsardzības ministrija (AM), kuras budžets atbilstīgi valdības solījumam sasniegs 1,4% no IKP jeb 365 miljonus eiro. Koalīcijas darba grupa vienojās arī par nākamā gada budžeta lielāko ieņēmumu palielinājuma daļu aptuveni 120 miljonu eiro apmērā, kas galvenokārt tiks novirzīti budžeta prioritātei - drošībai.

Ieteikt šo rakstu? Jā(0)

Populārākie viedokļi

ierados Gribējāt draudzēties ar Krieviju - maksājiet vairāk.
 +6  Radius_box_plus Radius_box_minus 3 ATBILDES  ATBILDĒT  19.augusts 2015 07:28
Plus_opinionA.Eichmann "Iepriekš lēsts, ka nodokļu griestu atcelšana ļautu papildus iekasēt aptuveni 40 miljonus eiro, bet akcīzes nodokļa kāpums budžetā ienestu līdz 20 miljoniem eiro."

Nezināju, ka mums to lielo algu saņēmēju tik biezs slānis, ja ar soc.nodokli, kas virs 4000 Eur algas, cer iekasēt divreiz vairāk, nekā ceļot akcīzi degvielai!
 +4  Radius_box_plus Radius_box_minus 5 ATBILDES  ATBILDĒT  19.augusts 2015 09:08
Krix Laikam jau jebkādu resursu cenu kritums neko labu LV iedzīvotājiem nedod, jo vienus slaucējus nomaina citi, lai makā lieka nauda nepaliktu....
 +6  Radius_box_plus Radius_box_minus 14 ATBILDES  ATBILDĒT  18.augusts 2015 21:55

Skatīt visus viedokļus → Pievienot viedokli →